Muzyka

Dźwięki, które leczą (?)

Podczas śpiewania mantr wzrasta częstotliwość fal alpha i theta, obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza się poziom hormonów stresu. Intonowanie mantr relaksuje, uspokaja rytm serca i oddech, a także stymuluje meridiany znajdujące się wewnątrz jamy ustnej. Śpiewajmy zatem - najlepiej w grupie!

Siedzę w sali koncertowej. Ze sceny płynie Gayatri Mantra w wykonaniu Devy Premal i Mitena – jednych z czołowych wykonawców muzyki medytacyjnej. Artyści zachęcają, żeby śpiewać razem z nimi. Czemu nie? Wiem przecież, że śpiew – szczególnie mantr – wprowadza w stan odprężenia i relaksu, uspokaja rozbiegany umysł.

Więcej: Dźwięki, które leczą (?)

 

Mirabai Ceiba podbijają Europę...miłością!

„Ich muzyka pochodzi z czystej przestrzeni miłości. Jest łagodna, pełna spokoju i bardzo kontemplacyjna”. /Deva Premal/.

Odkąd słucham najnowszej płyty Mirabai Ceiba „Between The Shores of Our Souls”, nie mogę wyjść z podziwu. Może dlatego, że tym razem znalazły się na niej liryki inspirowane poezją Rumiego i Khalil Gibrana, a może dlatego, że odnalazłam tu ślady obecności światowej sławy muzyka jazzowego Nils Petera Molvaera?

Więcej: Mirabai Ceiba podbijają Europę...miłością!

 

Łapiesz stres? Śpiewaj!

 

 

 

 

 

 

Ostatnio dużo się stresuję, nic na to nie poradzę. Jest tyle rzeczy do zrobienia i zazwyczaj zbyt mało czasu. Na ulicy korki, telefon nie przestaje dzwonić, a w mojej ulubionej kafejce nie ma ani jednego wolnego miejsca. Jestem świadoma tego stanu rozproszenia, miliona myśli dosłownie przebiegających przez moją głowę. Wybiegam w przyszłość, wracam do przeszłości i tak w kółko. To jest taki stan umysłu, że nie pomaga nawet poranna medytacja, bo jak tu medytować, kiedy umysł właśnie szuka czekolady w lodówce, planuje najlepszą trasę dojazdu do pracy, rozmawia z szefem, itp., itd. A to wszystko dosłownie w jednej chwili.

Więcej: Łapiesz stres? Śpiewaj!

 

Wedyjskie mantry

 

 

 

 

 

 

W styczniu 2011 roku, po raz pierwszy w Polsce wystąpił Krishna Das, jedna z najciekawszych postaci śpiewających w tradycji kirtanu.

Jego koncert połączył dwa światy: starożytny - śpiewał w Sanskrycie oraz ten współczesny - mogliśmy usłyszeć pieśni również w języku angielskim.

Więcej: Wedyjskie mantry

   

Więcej niż muzyka

 

 

 

 

 

 

W październiku 2009 roku, po raz pierwszy wystąpili w Polsce znani na całym świecie Deva Premal i Miten. Uczniowie Osho zagrali w Warszawie jedyny koncert. To było wydarzenie, które daleko wykroczyło poza ramy muzyczne. Od dawna przecież wiadomo, że śpiew, a szczególnie mantry mają dobroczynny wpływ nie tylko na osoby śpiewające, ale również na tych, którzy ich słuchają...

Czytaj dalej

   

Prana poleca

PORTRAITS IN FAITH:

Anna Halprin

THE MIND UNLEASHED:

Wpływ negatywnych emocji na nasze ciało i zdrowie